Smolný úvod sezóny v Trnave

14.09.2020 17:07

Kanadské body:  Beriac 1+2, Nôta 2+0, Gálet 1+0, Lelák 1+0, Bluska 0+1, Ondrejmiška 0+1, Pagáč 0+1

Prvý súťažný zápas po vyše pol roku čakal extraligistov proti nováčikovi z Trnavy. Zatiaľ čo Trnavčania hrajú v rovnakej zostave už roky, pre Liďákov bola tohtosezónna premiéra plná očakávaní, ako sa nový tím vysporiada s prvým ostrým meraním síl.

Úvodné minutý zápasu boli opatrné, na oboch tímoch bola cítiť nervozita z prvého zápasu. Odskakujúce lopty, nepresné prihrávky neboli nijakou zvláštnosťou, avšak oba tímy v konečnom dôsledku hrali zodpovedne a prípadné prehrešky proti systému zostali nepotrestané. Predsa sa však podarilo prelomiť gólové ľady ešte pred prvou sirénou, keď len 5 sekúnd pred ňou potešil početný liďácky fanklub Nôta. Najlepší strelec minulého ročníka juniorskej extraligy využil prihrávku od ďalšej akvizície Tea Beriaca a do prázdnej brány sa nemýlil.

Druhá tretina začala zhurta, keď si už na začiatku 4. minúty za sekanie išiel oddýchnuť Ondrejmiška. Oslabenie Liďáci zvládli, avšak niekoľko sekúnd po jeho konci Trnavčania vyrovnali zásluhou dôrazného Adama. Ten aktívnym napádaním donútil obrancov spraviť 2 chyby po sebe a odmenou mu bola lopta zoslaná z neba na malom bránkovisku, odkiaľ ju nemal problém upratať. Podrobnosti tejto udalosti nemôžeme zverejniť, nakoľko sú predmetom vyšetrovania tímu z Actov X. „Mravenečníci“ chceli zobrať opraty zápasu do vlastných rúk, no perfektne fungujúci systém domácich slávil úspech. Skalopevná obrana posielala lopty na útočné individuality a tie dávali góly. V 28. minúte trafil Sztruhár liďáckeho obrancu do nohy a lopta tak bola tečovaná za Dobrovodského chrbát - 2:1. Päť minút na to sa scenár opakoval, keď dobrý bekhend vystrelil Duran a Lelák nádherne tečoval loptu ponad Dobrovodského nohu. Z dvojgólového vedenia sa Trnavčania dlho netešili, keď o necelú minútu na to vymietol pavučiny milimetrovou strelou od ľavého mantinelu Gálet. Liďáci bojovali ďalej, avšak vždy v koncovke stroskotali buď na trnavských blokoch, brankárovi Švecovi alebo na konštrukcii brány, ktorú mohli za včerajší výkon pozvať pokojne všetci hráči Trnavy na večeru.

Posledné dejstvo prinieslo zmeny v zostave a vôľu dať ešte nejaký gólik. Hra pokračovala v nastolenom trende, kde Liďáci búšili do trnavských hradieb a z brejkov mali šance práve žltí domáci. Za zmienku stojí najmä šanca Bačinského, ktorý sa ocitol sám vo veľkom bránkovisku zatiaľ čo brankár domácich kontroloval pohľadom počet fanúšikov v hale, no z tesnej blízkosti ho akurát napálil do nohy. V polovici tretiny dostali Liďáci vietor do plachiet v presilovej hre, keď loptu po strele od Ondrejmišku pohotovou dorážkou upratal do siete Nôta. O 18 sekúnd na to predviedli pekný moment Bluska s Beriacom, kde ryšavý lišiak Bluska poslal načechraný center do bránkoviska a slovenský, florbalový Joe Pavelski a.k.a Beriac jemný tečom prekonal Šveca. V rámci 53. minúty sa skóre menilo ale aj tretí krát. Na 4:4 vyrovnával Vanta po strate lopty na polovici a ďalšom teči, tentoraz od hokejky nášho brániaceho hráča. Hra nabrala spád, sebavedomí domáci si dravým prienikom vypýtali faul. V následnej presilovke si Paulikovič spomenul na Latkovu rozohrávku z play off roku 2019 namazal Trnavčanom na gól, ktorý vsietil Duran. Necelé tri minúty dokonca využil prepad v obrane Bratislavčanov Trepáň, no a je to klišé, ale aj tento strelecký pokus sa dostal do brány po teči obrancu siahajúceho po loptu. Lido dostalo možnosť presilovej hry niekoľko desiatok sekúnd na to a po vyše minúte našiel voľnú trajektóriu do siete Lelák. Bohužiaľ, vyrovnávajúci gól sa Liďákom napriek enormnému úsiliu dať nepodarilo.

Potešilo: presilové hry, úvodné zápisy posíl

Sklamalo: 7 nastrelených tyčiek, slabá koncovka, nedostatočné dodržiavanie taktických pokynov, zabudnutie mravenečníka Ondrejom Gažíkom

S mikrofónom za florbalom, Richard Lelák:

„Prvý zápas sezóny bol už tradične trochu rozpačitý. Náš tím počas leta prešiel pomerne výraznou obmenou a stále sa do určitej miery spoznávame. V Trnave sme ukázali potenciál, ale aj veľa taktických aj individuálnych chýb. Trnava hrala jednoducho a efektívne, vďaka čomu dokázala vybojovať tesné víťazstvo. Náš výkonnostný strop je však omnoho vyššie, ako sme v nedeľu ukázali. Som presvedčený, že sa mu postupne budeme viac a viac približovať a naše miesto v tabuľke začne zodpovedať našej kvalite a ambíciám.“

S mikrofónom za florbalo, Ondrej Gažík (pre szfb.sk):

„Zápas sa hral v solídnom tempe. Nevedeli sme, čo od súpera môžeme čakať, no bolo jasné, že má svoju kvalitu, čo potrvrdil v prvej lige. V úvodnej tretine sme premrhali množstvo šancí. Trnava nás zaskočila a každú našu chybu dokázala trestať. V druhej tretine sa dostala na koňa. Súper využil všetky príležitosti, naopak, my sme tie svoje premrhali. Musíme na tento nezdar zabudnúť a pripraviť sa na budúcotýždňový súboj s 1.FBC Trenčín.“

S mirkofónom za florbalom, Matej Vanta (pre szfb.sk):

„Pred zápasom sme mali rovnaké pocity, ako keď sme išli hrať prvé stretnutie v prvej lige. Absolútne sme nevedeli, čo máme čakať, či sme mali dostatočnú prípravu, aký bude súper či extraligový florbal. Po dlhej prestávke sme sa však veľmi tešili na úvodné buly v novej sezóne. Vyhrali sme zaslúžene, keďže sme dali viac gólov ako súper. Duel mal výborné tempo a kombinácie. Musíme si na to už len zvyknúť a dúfať, že nám tréner umožní hrať naplno celý zápas.“

Ako správne povedal Vanta, Trnava vyhrala zaslúžene, lebo dala o gól viac ako my. To však nemení nič na veci, že liga pokračuje budúci týždeň domácim zápasom proti ŠK 1. FBC Florbal Trenčín. Upozorňujeme, že vzhľadom na hygienické opatrenia v Bratislavskom kraji sa tento zápas uskutoční bez divákov, nakoľko počet osôb v interiéri môže byť maximálne 50.

Autor: Pavol Veninger